Pre návštevníkov


Pamiatky

Uprostred obce sa na kopci nachádza drevený pravoslávny chrám sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho, ktorý je zaradený medzi kultúrne pamiatky Slovenska. Chrám bol postavený v roku 1903 a jeho vzhľad sa počas jeho existecie viackrát menil. Počas 2. svetovej vojny bol poškodený a neskôr v rokoch 1946-1947 opravený. Okolo roku 1980 prešiel úpravou, ktorá značne pozmenila jeho vzhľad. Steny chrámu boli zvonku pokryté plechom, aby sa zamedzilo nežiadúcemu vplyvu poveternostných podmienok na drevené opláštenie. Aj keď jeho vzhľad nebol v tom čase príliš lákavý a dôstojný, oplechovanie stien pomohlo k tomu aby chrám vydržal až dodnes.

V roku 2009 sa začala rekonštrukcia chrámu s cieľom prinávrátiť mu pôvodný a dôstojný vzhľad. Do roku 2010 bol v interiéri odstránený plastový obklad a boli zreštaurované dosky tvoriace vnútorné opláštenie. Nasledovala obnova exteriéru, ktorá prebiehala v rokoch 2012-2013. Bolo odstránené plechové opláštenie a chrám dostal nové, drevené. Odstránené bolo aj rozmerné zastrešenie nad chrámovým schodiskom. Po rekonštrukcii opláštenia nasledovala obnova strechy. Starú plechovú nahradila medená. V súčastnosti je v chráme obnovená aj drevená podlaha a prebieha obnova ikonostasu. Fotografie chrámu si môžete pozrieť vo fotogalérii

Pravoslávny chrám sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho

Pravoslávny chrám sv. veľkomučeníka Dimitrija Solúnskeho

Ďalším menej známym a navštevovaným miestom je vojnové pohrebisko z 1. svetovej vojny, ktoré sa nachádza na obecnom cintoríne. Pohrebisko bolo zriadené v roku 1922 po vykonaných exhumáciach a tvorí ho 43 hrobových miest. V 38 hroboch je pochovaných 58 príslušníkov 10. jazdeckej divízie 3. cárskej ruskej armády, ktorí na území obce viedli, po prekročení štátnej hranice a karpatských hrebeňov, od septembra 1914 do apríla 1915 bojovú činnosť. V ďalších 5 masových hroboch sú uložené ostatky 58 neidentifikovateľných tiel. Pohrebisko je označené iba pamätným dreveným krížom.

Zdroj: Wikipedia

Vojnové pohrebisko z 1. svetovej vojny

Vojnové pohrebisko z 1. svetovej vojny

Ubytovanie a rekreácia

Turistická ubytovňa Čertež poskytuje ubytovanie a stravovanie nižšieho štandardu. Ak hľadáte nocľah na jednu noc či dlhodobejšie lacné ubytovanie, tu ho určite nájdete. Viac informácií na tel. čísle +421 905 341 115 alebo na TOMTO ODKAZE .

Turistická ubytovňa Čertež

Turistická ubytovňa Čertež

Pre náročnejších je v extraviláne obce k dispozícii welness zrubová chata, ktorá okrem ubytovania ponúka aj reštauračné služby, wellness, možnosť usporiadania rôznych rodinných osláv, svadieb, krstín, školení či iných firemných akcií. Viac informácií nájdete na webovej stránke https://wellnesszrubovachata.sk .

Welness zrubová chata

Velness zrubová chata

Turistika a šport

V zime si prídu na svoje najmä priaznivci lyžovania a snowboardingu v lyžiarskom stredisku Ski Medvedie, ktoré ponúka skvelú rodinnú lyžovačku za priaznivé ceny. Stredisko sa nachádza za obcou v smere na obec Šarbov, vedľa penziónu Medveď. V ponuke sú 2 zjazdovky a 3 Tatrapoma vleky s dĺžkami 200, 400 a 600 metrov. Prevýšenie najdlhšej zjazdovky je 130 metrov. V stredisku si prídu na svoje deti, začiatočníci ale aj skúsení lyžiari. Pre snowboardistov sú k dispozícií rôzne rampy a skokanské mostíky. Prednosťami strediska sú dostupnosť, výlučne prírodný sneh, pravidelne upravované zjazdovky a priateľský personál. Viac informácií o stredisku nájdete na jeho webovej stránke www.skimedvedie.sk , facebookovej stránke alebo na tel. čísle +421 905 341 115.

Lyžiarske stredisko Ski Medvedie

Lyžiarske stredisko Ski Medvedie

V okolí obce sa nachádza množstvo turistických a cykloturistických trás, ktoré sa v zime dajú zdolať aj na bežkách. Viac informácií o turistických trasách nájdete na stránke www.kst-beskyd.sk . Za návštevu určite stoja aj drevené kostolíky, ktoré sú súčasťou Karpatskej drevenej cesty. Nachádzajú sa v obciach Korejovce, Hunkovce, Nižný Komárnik, Krajné Čierno, Ladomírová, Miroľa, Dobroslava, Bodružal a ďalších.